See Tani on Wiktionary
{
"etymology_number": "1",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Tani",
"name": "en-prop"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "98 2",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "85 15",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "92 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "99 1",
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Language families",
"orig": "en:Language families",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"A language family, a subfamily of Sino-Tibetan spoken primarily in far northeast India."
],
"id": "en-Tani-en-name-yDZSpMV4",
"links": [
[
"Sino-Tibetan",
"Sino-Tibetan"
]
]
}
],
"word": "Tani"
}
{
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fi",
"3": "Tani"
},
"expansion": "Finnish Tani",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ja",
"3": "谷",
"tr": "Tani"
},
"expansion": "Japanese 谷 (Tani)",
"name": "bor"
}
],
"forms": [
{
"form": "Tanis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s"
},
"expansion": "Tani (plural Tanis)",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English surnames",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A surname."
],
"id": "en-Tani-en-name-EMUC1F3L",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Tani"
}
{
"etymology_links": [
[
"Daniel",
"Daniel#Finnish"
]
],
"etymology_text": "From a vernacular form of Daniel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tania",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tani",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tani",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tan",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Tanila"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Tani-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑni/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝ni]"
},
{
"rhymes": "-ɑni"
}
],
"word": "Tani"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ja",
"2": "romanization",
"head": "",
"sc": "Latn"
},
"expansion": "Tani",
"name": "head"
}
],
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "たに"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Japanese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Japanese romanizations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Rōmaji transcription of たに"
],
"id": "en-Tani-ja-romanization-auPY3H8a",
"links": [
[
"Rōmaji",
"romaji"
],
[
"たに",
"たに#Japanese"
]
],
"tags": [
"Rōmaji",
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "Tani"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"English uncountable nouns",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"en:Language families"
],
"etymology_number": "1",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Tani",
"name": "en-prop"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"glosses": [
"A language family, a subfamily of Sino-Tibetan spoken primarily in far northeast India."
],
"links": [
[
"Sino-Tibetan",
"Sino-Tibetan"
]
]
}
],
"word": "Tani"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"en:Language families"
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fi",
"3": "Tani"
},
"expansion": "Finnish Tani",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ja",
"3": "谷",
"tr": "Tani"
},
"expansion": "Japanese 谷 (Tani)",
"name": "bor"
}
],
"forms": [
{
"form": "Tanis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s"
},
"expansion": "Tani (plural Tanis)",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"English surnames"
],
"glosses": [
"A surname."
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Tani"
}
{
"derived": [
{
"word": "Tanila"
}
],
"etymology_links": [
[
"Daniel",
"Daniel#Finnish"
]
],
"etymology_text": "From a vernacular form of Daniel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tania",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tanina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tanein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Tanillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Taneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Tanillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Taneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Taneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Tanittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Tanittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Taneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tani",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tani",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tan",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑni",
"Rhymes:Finnish/ɑni/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑni/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝ni]"
},
{
"rhymes": "-ɑni"
}
],
"word": "Tani"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ja",
"2": "romanization",
"head": "",
"sc": "Latn"
},
"expansion": "Tani",
"name": "head"
}
],
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "たに"
}
],
"categories": [
"Japanese entries with incorrect language header",
"Japanese non-lemma forms",
"Japanese romanizations",
"Japanese terms with non-redundant manual script codes",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Rōmaji transcription of たに"
],
"links": [
[
"Rōmaji",
"romaji"
],
[
"たに",
"たに#Japanese"
]
],
"tags": [
"Rōmaji",
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "Tani"
}
Download raw JSONL data for Tani meaning in All languages combined (25.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Tani",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Tani",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.